Jakiej marki, kiedy i gdzie warto zakupić dobry aparat słuchowy?

Gdy pojawiają się ubytki słuchu, warto pomyśleć o wizycie w gabinecie badania słuchu i zamówieniu aparatu słuchowego.

Problemy ze słuchem dotykają obecnie wielu osób. Często diagnozowane są one u seniorów, ale nie omijają one również młodszych pacjentów, którzy skarżą się na problemy ze słyszeniem dźwięków z otoczenia. Rozwiązaniem są wtedy nowoczesne aparaty słuchowe. Jakie rodzaje aparatów słuchowych można obecnie zakupić? Gdzie udać się, aby otrzymać profesjonalną pomoc w ich doborze? Sprawdź teraz!

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na aparaty wewnątrzuszne oraz aparaty zewnętrzne. Mają one inną budowę, co przekłada się również na ich działanie. Warto zatem poznać najważniejsze cechy konkretnych aparatów słuchowych przed zdecydowaniem się na zakup takiego urządzenia.

Aparaty wewnątrzuszne:

  • umieszczane wewnątrz ucha – dostępne są w różnych wielkościach, co przekłada się na ich dyskrecję
  • mają szerokie zastosowanie – mogą być używane w przypadku różnych rodzajów ubytków słuchu, lecz nie zawsze rekomendowane są przy znacznych problemach ze słuchem
  • wykorzystują nowoczesne technologie – są łatwe w obsłudze i zapewniają wysoką jakość dźwięków
  • nie są polecane dla osób z ograniczoną sprawnością manualną, gorszym wzrokiem
  • wymagają odpowiedniego konserwowania, ponieważ gromadzi się na nich woskowina uszna

Aparaty zewnętrzne:

  • zbudowane są z elementu zewnętrznego umieszczanego za uchem oraz z przewodu wprowadzanego do ucha
  • są lekkie i wygodne w noszeniu – dzięki temu nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu
  • mają szerokie zastosowanie – mogą być używane nawet w przypadku znacznych ubytków słuchu
  • pracują dłużej – ze względu na większe baterie lub akumulatory mogą działać przez dłuższy czas
  • nie są tak wymagające w pielęgnacji – ponieważ część aparatu znajduje się za uchem

Aby aparat słuchowy rzeczywiście mógł zapewnić optymalną jakość dźwięku, powinien być on indywidualnie dopasowany. Właśnie dlatego wizyta w dobrym gabinecie badania słuchu jest tak ważna – specjalista po wykonaniu badania doradzi, jaki aparat słuchowy będzie najlepszy.

Gdzie zamówić aparat słuchowy?

Aktualnie w Polsce działa wiele punktów, w których można zakupić aparaty słuchowe. Na badanie można udać się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Wiele prywatnych placówek oferuje bezpłatne badania słuchu, także w ramach specjalnych akcji, dlatego można skorzystać wtedy z profesjonalnej pomocy bez płacenia.

Warto pamiętać o tym, że osoby z ubytkami słuchu powinny stosować dobre, dopasowane do ich potrzeb aparaty słuchowe. Właśnie dlatego nie warto kupować tanich modeli, które można znaleźć w marketach czy na aukcjach internetowych. Aparat powinien być indywidualnie dobrany, a także odpowiednio skonfigurowany, aby dzięki temu mógł on zapewnić właściwą jakość słuchu oraz codzienny komfort.

Adresy punktów zajmujących się wykonywaniem badań słuchu oraz dobieraniem aparatów słuchowych można znaleźć już teraz w internecie.