Zaburzenia hormonalne dają niespecyficzne objawy, które często mylone są z innymi schorzeniami. Na co warto zwrócić uwagę?Tarczyca, nadnercza, przysadka mózgowa, jądra czy jajniki – to tylko kilka ważnych gruczołów w ciele człowieka. Niestety, są one podatne na liczne schorzenia, które mogą pojawić się w każdym wieku. Sprawdź, jakie objawy wymagają konsultacji ze specjalistą endokrynologiem.
Endokrynolog – specjalista od hormonów
Lekarz endokrynolog zajmuje się prowadzeniem diagnostyki i leczeniem schorzeń dotykających gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zaliczają się do nich:
- tarczyca i przytarczyce
- podwzgórze
- przysadka mózgowa
- nadnercza
- trzustka
- jajniki
- jądra
Nieprawidłowa praca tych narządów może powodować powstanie zaburzeń hormonalnych. Pojawiają się one na skutek niedoczynności albo nadczynności w wytwarzaniu danego hormonu. Gruczoły narażone są także na schorzenia autoimmunologiczne powodujące zaburzenia w ich pracy, a nawet zanik.
Objawy zaburzeń hormonalnych
Zaburzenia hormonalne mogą dawać różnorodne objawy, co powoduje, że często nie są one odczytywane prawidłowo i mylone są ze zmęczeniem, przepracowaniem, są uznawane jako efekt stresu czy innych dolegliwości. Kiedy konieczny będzie dobry endokrynolog, który wykona diagnostykę i zacznie leczenie?
Wśród objawów wskazujących na zaburzenia hormonalne znajdują się:
- nagły nieuzasadniony przyrost albo spadek masy ciała
- łojotok i trądzik
- nadmierne owłosienie ciała
- wypadanie włosów
- nadmierna potliwość
- bóle głowy bez wyraźnej przyczyny
- nadmierna senność, przemęczenie
- nadpobudliwość, wahania nastrojów
- obrzęki stóp, dłoni
- zaburzenia miesiączkowania, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych u kobiet
- uderzenia gorąca
- obniżone libido
Jak widać, są to objawy dość zróżnicowane, które mogą występować również w innych dolegliwościach. Właśnie dlatego nie powinno się wtedy zapominać o konsultacji endokrynologicznej, aby potwierdzić albo wykluczyć przyczyny dolegliwości.
Choroby leczone w gabinecie endokrynologa
Swoim pacjentom endokrynolog pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, które wynikają z nieprawidłowego działania układu endokrynologicznego – hormonalnego.
Wśród schorzeń leczonych przez endokrynologa znajdują się:
- niedoczynność tarczycy, także na skutek choroby Hashimoto
- nadczynność tarczycy, również w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa
- nadczynność i niedoczynność przytarczyc
- niedoczynność i nadczynność przysadki mózgowej
- guzy, niedoczynność i nadczynność nadnerczy
- choroby hormonalne układu płciowego, w tym zaburzenia dojrzewania, miesiączkowania, menopauza oraz andropauza
- niepłodność związana z gospodarką hormonalną
- trądzik i łojotok wywołany hormonami
- nadmierne wypadanie włosów lub ich nadmiar
Leczenie endokrynologiczne bazuje przede wszystkim na farmakologii. Dobór właściwych leków, na przykład syntetycznych hormonów, pozwala na unormowanie ich poziomów i redukcję dolegliwości. W określonych przypadkach, na przykład przy diagnozie guzów, prowadzi się leczenie chirurgiczne.
Endokrynolog – państwowo i prywatnie
Do gabinetu endokrynologa można udać się w ramach posiadanego ubezpieczenia NFZ albo prywatnie. Wielu pacjentów decyduje się obecnie na leczenie prywatne. Główną przyczyną jest długi czas oczekiwania na wizytę w państwowym gabinecie. W skrajnych przypadkach może być to nawet ponad rok! Do endokrynologa prywatnie można dostać się znacznie szybciej. Czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa w Krakowie wynosi najczęściej od 1 do 3 tygodni. Cena konsultacji to od 100 do 200 złotych.
Dzień dobry. Od lat żyję bez tarczycy. Hormony zazwyczaj w mam w nomie, a mimo to patologicznie wychładzam się. Śpię w temperaturze 25stopni cesjusza a budzę się z zimnym nosem i w ogóle jest mi zimno wskutek czego powstają przeziębieniowe infekcje(Zatoki, oskrzela) Endokrynolog ani lekarz rodzinny nie kieruje mnie na żadne badania poza badaniami na tsh Co mam robić?
A poziom Wit. D? Przy niższej temperaturze ciała zalecają Wit. D3 brać Ewentualne skonsultuj to z innym lekarzem.
Objawy ciągłego zimna to również objawy niedoboru jodu. Dobrze jest zorientować się czy przypadkiem nie masz z tym problemów.
Jesli to jednak nie pomoże to potwierdzam to, co tutaj napisała osoba powyżej. Najlepiej bedzie po prostu wybrac się do innego lekarza.