Bolący ząb może dać w kość. Gdy zaczyna dawać nieprzyjemne objawy, warto działać od razu. Co zrobić?

Gdy chcesz wybrać się do dentysty na pogotowie stomatologiczne Warszawa i inne miasta w Polsce oferują błyskawiczną pomoc. Zanim jednak dotrzesz na wizytę, sprawdź, jakie metody łagodzenia bólu zęba mogą być wtedy pomocne. Obecnie do dyspozycji jest szeroka gama metod, dzięki którym można zredukować ból również w domu.

 

Środki przeciwbólowe – co pomoże na ból zęba?

Najczęstszym sposobem na bolący ząb jest zastosowanie środków przeciwbólowych. W tym celu najczęściej używane są popularne środki, na przykład jak paracetamol albo ibuprofen. Zdarza się jednak, że nie działają one wystarczająco dobrze. Wtedy można sięgnąć po preparaty o większej sile, na przykład zawierające w składzie kodeinę. Można również kupić je w aptekach bez recepty.

 

Aby szybko złagodzić dolegliwości bólowe, warto sięgnąć po środki o przyspieszonym uwalnianiu, na przykład w formie miękkich kapsułek albo tabletek musujących. Dzięki temu mogą one dać prędzej odczuwalny efekt w porównaniu do standardowych tabletek.

 

Należy uważać, by nie przekroczyć zalecanej dawki środków przeciwbólowych. Dokładne informacje można znaleźć na etykiecie lub w ulotce.

 

Zimne okłady – szybka ulga przy bolących zębach

Sprawdzonym sposobem na bolący ząb jest również zimny okład. Można przygotować go z lodu lub z innych produktów umieszczonych w zamrażarce. Zimne okłady powodują zmniejszenie przepływu krwi w danym obszarze, co przekłada się na zredukowanie dolegliwości bólowych.

 

Gdy zatem planuje się odwiedzić pogotowie stomatologiczne Warszawa czy w innym mieście, ale do wizyty pozostało jeszcze trochę czasu, wykonanie zimnego okładu może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Olejek goździkowy – naturalny sposób na ból zęba

Przy bolącym zębie można również skorzystać z naturalnej metody polegającej na wykorzystaniu olejku goździkowego. Olejek ten wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Od wieków używany jest w tym celu w tradycyjnej medycynie.

 

Aby zastosować olejek goździkowy, należy umieścić kilka jego kropel na wacie albo na waciku kosmetycznym, a następnie przyłożyć do bolącego miejsca i przytrzymać na dłuższy czas. Olejek może wtedy złagodzić dolegliwości bólowe.

 

Płukanki z soli i ziół – na dolegliwości zębów i dziąseł

Kolejnym sposobem na ból zęba jest zastosowanie płukanek, które zawierają składniki aktywne wspierające łagodzenie dolegliwości bólowych. Mogą też pomagać w uzyskaniu lepszych efektów terapeutycznych.

 

Bardzo popularna jest płukanka z soli, która przygotowywana jest z wody zmieszanej z solą. Należy płukać nią jamę ustną kilka razy w ciągu dnia.

 

Można także zdecydować się na płukanki z ziół, na przykład przygotowane z naparów z szałwii, rumianku, tymianku. Znajdujące się w nich składniki aktywne pomagają przede wszystkim na dolegliwości dziąseł. W sklepach można kupić też naturalne płyny do płukania ust zawierające te składniki.

 

Gdy ból jest mocny, nie warto jednak zwlekać z wizytą u dentysty, na przykład wybrać się na pogotowie stomatologiczne Warszawa lub w innym mieście, aby uzyskać szybką pomoc