Nie od dziś wiadomo, że dzieci są trudniejszymi pacjentami od dorosłych. Bez względu na to do jakiego lekarza się udają należy im się więcej cierpliwości oraz inne podejście lekarza. 

 

Dziecko z bardzo dobrym obserwatorem bardzo łatwo je do siebie zrazić, dlatego też niezwykle ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem. Wizyta adaptacyjna jest świetnym sposobem na to aby dziecko mogło zapoznać się zarówno z gabinetem jak i z lekarzem stomatologiem. 

 

Pierwsza wizyta nie powinna być przykrym przeżyciem dla dziecka. Na taką pierwszą wizytę warto wybrać się wtedy kiedy dziecko jest jeszcze małe. Dziecka nie powinno się straszyć wizytą,  nie powinno się umówić że “jeśli nie umyjesz zębów wówczas pójdziesz do dentysty”  ponieważ to wykształca w nim lęk przed tym lekarzem. 

 

Pierwsza wizyta powinna odbyć się już wtedy kiedy pojawiają się u dziecka pierwsze ząbki. Na takiej wizycie u niemowlaka lekarz sprawdzi czy proces ząbkowania przebiega w sposób prawidłowy,  a także czy dziecku nie zagraża próchnica. Stomatolog na takiej wizycie może nauczyć rodziców w jaki sposób powinni oni dbać o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka. Na takie wizyty udawać się średnio co 3 miesiące aby kontrolować czy proces ząbkowania nadal przebiega w sposób prawidłowy.

 

Kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne czyli w wieku około trzech czterech lat wówczas konieczna jest również wizyta, aby lekarz stomatolog sprawdził czy maluch nie ma wad zgryzu. W tym wieku mogą przyczyniać się do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych a później może to skutkować koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego. Zęby mleczne to zęby które również wymagają leczenia stomatologicznego.  Nie jest prawdą że nie warto ich leczyć ponieważ i tak wypadną. Próchnica pojawiająca się w zębach mlecznych może mieć wpływ na zęby stałe. 

Lekarz w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym ma do dyspozycji wiele różnych preparatów które służą zmniejszeniu bólu oraz lęku. Jednym z nich jest środek zmniejszający nieprzyjemne doznania czyli na przykład żel bądź spray znieczulający. Stomatolog poznając się z dzieckiem przeprowadza z nim spokojną rozmowę, przedstawia u asystentów jak również oprowadza po całym gabinecie, pozwala usiąść na fotelu dentystycznym, pokazuje mu jakimi narzędziami dysponuje. Pierwsza wizyta może to być tylko rozmowa nie powinno być wówczas żadnego leczenia. Dziecko powinno czuć się spokojnie oraz komfortowo. Wizyta stomatologiczna to dobry czas aby uzyskać od stomatologa informacje w jaki sposób kontrolować uzębienie dziecka. W wieku 5 lat dziecko może już samo myć zęby lekarz stomatolog powinien wyjaśnić w konkretny sposób w jaki sposób powinno wyglądać szczotkowanie ponadto poinstruuje rodziców aby pomogli dziecku szczotkować zęby. Wczesne rozpoczęcie wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwala opanować lęk dziecka. Warto wybrać gabinet stomatologiczny typowo  przeznaczony dla dzieci ponieważ jest on z pewnością bardziej kolorowy (nawet lekarza mają kolorowe fartuchy) a sam gabinet jest odpowiednio przystrojony. W niektórych gabinetach dzieci mają możliwość obejrzenia bajki podczas leczenia stomatologicznego co dodatkowo wpływa na to,  że relaksują się i wyzywają się lęku. W takiej gabinetach dzieci na koniec wizyty otrzymają drobny upominek który również wpływa na pozytywny odbiór danego miejsca oraz lekarza stomatologa. W dużych miastach właśnie przeważnie znajdują się gabinety stomatologiczne przeznaczone dla małych pacjentów. O takie miejsca trudniej jest w małych miejscowościach co nie znaczy jednak że podejście lekarza stomatologa w tych gabinetach i jest złe dla dzieci. Wszystko zależy od kontaktu, od nici porozumienia jaką uda się nawiązać pomiędzy lekarzem a dzieckiem. 

Regularne wizyty u stomatologa z małym dzieckiem pozwolą wyeliminować lęk oraz przyzwyczaić dziecko do danego miejsca oraz stomatologa. Będzie miało to pozytywny wpływ na odbiór gabinetu stomatologicznego i leczenia zębów w przyszłości.