Dermatolog jest w stanie pomóc w wielu dolegliwościach dermatologicznych. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u tego lekarza? Jak się do niej przygotować? Sprawdź najważniejsze informacje przed konsultacją z dermatologiem?

Czym zajmuje się lekarz dermatolog?

Lekarz o specjalności w dermatologii zajmuje się prowadzeniem diagnostyki oraz leczeniem dolegliwości skórnych, a także dotykających włosów i paznokci. Dzięki posiadanej wiedzy może on określić przyczynę dolegliwości doświadczanych przez pacjenta oraz zalecić właściwe postępowanie lecznicze.

Z wizyty u lekarza dermatologa mogą skorzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i młodzież, ponieważ dolegliwości dermatologiczne mogą pojawić się w każdym wieku.

Gdzie do dermatologa – prywatnie czy na NFZ?

Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z wizyty u dermatologa, mogą wybrać się na wizytę prywatną lub też skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego i zapisać się na wizytę na NFZ.

Gdy liczy się szybkość, dobrym wyborem będzie prywatny dermatolog w Oświęcimiu, gdzie z konsultacji można skorzystać już w ciągu kilku dni. Niestety, czas oczekiwania na wizytę na NFZ jest znacznie dłuższy i może wynosić nawet parę miesięcy, co w przypadku dolegliwości skórnych często nie jest wskazane.

Dermatolog – kiedy zapisać się na wizytę?

Na wizytę u lekarza dermatologa warto zapisać się wtedy, gdy doświadcza się zmian skórnych lub innych dolegliwości związanych z włosami, paznokciami, które nie zanikają, pogarszają się, a domowa pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów.

Wśród wskazań do wizyty u dermatologa znajdują się głównie:

  • Pojawienie się nowych zmian na skórze, na przykład znamion, pieprzyków, kaszaków, tłuszczaków, brodawek,
  • Zmiana wyglądu znamion, na przykład ich powiększenie, zmiana koloru, wypływanie z nich płynu – może świadczyć to o rozwoju czerniaka,
  • Trudności w pielęgnacji skóry – skóra nadmiernie wysuszona, łuszcząca się, zaczerwieniona, tłusta, trądzikowa, która jest trudna w pielęgnacji,
  • Infekcje skóry, w tym grzybica skóry, której objawy to głównie zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie skóry,
  • Nadmierne wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie widoczne na ciele,
  • Oznaki starzenia, defekty skóry – w wybranych gabinetach można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Ponadto wizyta wskazana jest wtedy, gdy zauważane są inne zmiany na twarzy albo na ciele, które wzbudzają niepokój.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Wizyta nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto pamiętać o tym, by wcześniej zmyć makijaż, a także zabrać ewentualne wyniki badań.

Wizyta u dermatologa – jak przebiega?

Wizyta u lekarza dermatologa przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest konsultacja z pacjentem, natomiast drugim wykonanie badania.

Podczas pierwszej części wizyty lekarz pyta o doświadczane objawy, okoliczności ich pojawienia się, choroby, których doświadcza pacjent. Druga część konsultacji to badanie, także prowadzone za pomocą specjalnych urządzeń.

Po badaniu lekarz dermatolog może postawić diagnozę i wskazać metody leczenia, na przykład przez stosowanie odpowiednich leków, kosmetyków, wykonanie zabiegów medycznych.