Medycyna estetyczna stosuje zróżnicowane preparaty po to, aby poprawić wygląd u pacjentów. Jednym z najczęściej wybieranych jest kwas hialuronowy. Zobacz, czym jest ten związek, jakie ma on zastosowanie i jakie daje efekty po zastosowaniu.

Kwas hialuronowy – czym jest ten związek?

Pojęcie kwasu hialuronowego odnosi się do naturalnie występującego w ciele człowieka związku, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie i elastyczność skóry i innych struktur. To wielocukier, którego charakterystyczną cechą jest wiązanie wielu cząsteczek wody.

Prawidłowa ilość kwasu hialuronowego w tkankach skóry powoduje, że jest ona dobrze nawilżona, jędrna, estetyczna. Organizm człowieka zaczyna jednak z czasem wytwarzać coraz mniej tego związku, co przekłada się na widzialne oznaki starzenia – zmarszczki, zwiotczenia, opadanie tkanek, co skutkuje w zaburzonym owalu twarzy.

By utrzymać prawidłowy poziom kwasu hialuronowego w tkankach, stosuje się go w medycynie estetycznej w formie iniekcji wprowadzanych w skórę. Działa on wtedy jako substancja wypełniającą, dzięki czemu pozwala również na modelowanie tkanek – wskazuje pracownik z gabinetu medycyny estetycznej slowage.pl. Efekty takich zabiegów są odwracalne i utrzymują się one zwykle przez około 12-18 miesięcy.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest w medycynie estetycznej stosowany bardzo często. Głównie wykorzystuje się go do usuwania oznak starzenia, niemniej jednak nie jest to jego wyłączne zastosowanie. Z użyciem kwasu hialuronowego prowadzi się zabiegi jak:

Usuwanie zmarszczek

Najczęściej wykonywany zabieg na bazie kwasu hialuronowego wprowadzanego w skórę przez iniekcje, który przeznaczony jest do usuwania zmarszczek starzeniowych, powstałych na skutek procesów starzenia się organizmu. Wtedy możliwe jest nadanie skórze większej objętości, co likwiduje widoczne zmarszczki i poprawia jej nawilżenie.

Wolumetria twarzy

To zabieg prowadzony z użyciem kwasu hialuronowego, który również bazuje na iniekcjach. Jego zadaniem jest poprawa owalu twarzy, dlatego wstrzykiwany jest on wtedy w odpowiednie miejsca, na przykład policzki, dolinę łez, by nadać jej młodszy wygląd. Dzięki wolumetrii można też modelować wygląd poszczególnych partii twarzy, na przykład jak podbródek, nos.

Mezoterapia igłowa

Kwas hialuronowy jest też bardzo ważnym składnikiem używanym podczas mezoterapii igłowej. To zabieg o działaniu pielęgnacyjnym, profilaktycznym, a także redukującym niedoskonałości. Polega on na zastrzykach w skórę w różnych obszarach, by dostarczyć w jej głąb ważne dla niej substancje aktywne.

Powiększanie, modelowanie ust

Warto też wskazać, że za pomocą kwasu hialuronowego wykonuje się zabiegi polegające na powiększaniu i na modelowaniu ust. Jest on wtedy wstrzykiwany w czerwień wargową i okolicę ust, aby powiększyć wargi, zmniejszyć asymetrię, nawilżyć tkanki, zlikwidować zmarszczki widoczne wokół ust.