Różowy budzik

Wbrew powszechnym opiniom, nie zawsze wysiłek fizyczny sprawia, że łatwiej jest zasnąć. Jeśli ktoś ma problemy z bezsennością, powinien zapomnieć o intensywnym treningu i postawić na umiarkowaną aktywność, taką jak jazda na rowerze, maksymalnie na kilka godzin przed położeniem się do łóżka.

Co ciekawe, szkodliwość siedzenia jest porównywalna do palenia papierosów. Zaś konsekwencje prowadzenia biernego trybu życia mogą być niezwykle poważne i dotyczą nie tylko problemów z zasypianiem. Najważniejsze jest więc to, aby postawić na ruch. Nasuwa się jednak pytanie – jaki rodzaj sportu będzie najlepszy? Kiedy człowiek nie jest aktywny, jego ciało zwalnia – funkcjonuje na zwolnionych obrotach i dlatego wtedy trudno jest zasnąć o odpowiedniej porze.

Jaki rodzaj sportu najlepiej wpływa na sen?

Według badań naukowców, że od rodzaju dyscypliny sportowej, ważniejsze jest to, jak intensywnie są wykonywane dane ćwiczenia. Jak się okazuje, wystarczy poświęcić każdego dnia 30 minut na umiarkowaną aktywność fizyczną, aby poprawić swój sen. Jeśli ktoś chce, aby po ćwiczeniach spało mu się znakomicie – powinien pamiętać o tym, że aktywność powinno się wykonywać najlepiej rano, a najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Dzięki takiemu postępowaniu, nie tylko polepszy się jakość snu, ale i ten sen będzie najkorzystniejszy dla organizmu, a jego fazy będą trwały jak najdłużej. Warto zauważyć, że kiedy ćwiczy się bezpośrednio przed snem lub mniej niż dwie godziny przed zaśnięciem, wtedy mogą pojawi się problemy z zaśnięciem, ale pogorszy się również jakość snu i jego fazy będą trwać krócej.

Ponadto wiele zależy również od tego, jaki styl życia prowadzi dana osoba, a także i jaką dyscyplinę sportową uprawia. Badacze zauważyli, że osoby, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, powinny się zdecydować na intensywny wysiłek fizyczny najpóźniej wczesnym wieczorem. Dzięki temu łatwiej im będzie zasnąć i jakość ich snu będzie lepsza niż zwykle. Co ciekawe, wykazano w badaniach, że jazda na rowerze ma znakomity wpływ na zasypianie, ponadto wydłuża fazę głębokiego snu. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywna aktywność fizyczna czy zbyt długi trening mogą negatywnie wpłynąć na sen i nawet utrudniać zasypianie.

Kiedy najlepiej ćwiczyć?

Jak już wspomniano powyżej, można ćwiczyć rano, w środku dnia, po południu bądź wczesnym wieczorem. Należy pamiętać jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze – najpóźniej powinno się skończyć ćwiczenia 2 godziny przed pójściem spać. Po drugie należy wybrać stałą porę ćwiczeń. Sport powinno się uprawiać systematycznie o stałych porach. Ludzki organizm uwielbia cykliczne powtarzane ćwiczenia w mniej więcej tym samym terminie i gorzej znosi wszelkie zmiany. Co więcej, ogromny wpływ na higienę snu ma także regularne branie prysznica po ćwiczeniach. Ponadto po treningach należy unikać picia zbyt dużej ilości wody naraz czy spożywania ciężkostrawnych posiłków. Lepiej postawić na coś lekkiego.