Dzisiejsze czasy charakteryzują się przede wszystkim wysokim tempem życia, wysokim poziomem stresu, nerwów, a wszystko to zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Niestety, aczkolwiek sprzyja to narastaniu problemów naturach psychicznej. Zwykle nie jesteśmy sobie w stanie z tym radzić samemu, dlatego będziemy wymagać specjalistycznego wsparcia psychiatry, który zdiagnozuje nasze problemy i przygotuje skuteczną terapię mogącą wyeliminować wszelkie problemy.
W sytuacji, kiedy potrzebny jest nam psychiatra Warszawa (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl) to zdecydowanie miejsce, gdzie odnajdziemy wielu specjalistów. Wizyta u psychiatry kojarzy się nam jednak z czymś wysoce trudnym, a niektórzy potrzebują swojego rodzaju przełamania i uspokojenia, że to jak każda inna wizyta u lekarza – tak wprawdzie jest, natomiast do wizyty u psychiatry można się dobrze przygotować. Jak tego dokonać? Podpowiadamy poniżej.
Co jest najważniejsze przed samą wizytą u lekarza psychiatry?
Najlepiej, jeśli przypomnimy sobie dokładnie historię naszego leczenia, jakichkolwiek schorzeń. Mowa tu zarówno o przyjmowanych środkach medycznych, ale też doświadczeniach z psychoterapeutami lub psychologami, jeśli takie miały miejsce. Jeśli nasz ciężki stan psychiczny uniemożliwia nam to zadanie, nie ma się czym przejmować. Nasza sytuacja na pewno ulegnie stopniowej poprawie, a wszystko to za sprawą leczenie farmakologicznego, a wówczas takie czynności staną się prostsze. Dla lekarza bardzo ważna jest historia naszej choroby, włącznie ze wszystkimi szczegółami.
Jakie pytania mogą paść ze strony psychiatry?
Psychiatra bardzo często zadaje pytania o okoliczności zgłoszenia swojego problemu. Mowa tu o towarzyszących temu emocjach, a także dolegliwościach, z którymi do niego przychodzimy. Bardzo ważny jest nasz nastrój, obecne lęki, a także sytuacja, która determinuje występowanie danych objawów. Często poruszanym tematem jest nasza jakość snu, problemy dotyczące pamięci, a także codzienne aktywności. Istotnym punktem rozmowy jest wywiad odnośnie pozostałych schorzeń oraz przyjmowanych lekarstw. Na pewno padnie pytanie o naszą sytuację rodzinną oraz zawodową. Pojawi się kwestia związków, zarówno tego obecnego, jaki i poprzednich. Co bardzo ważne, wcale nie mamy obowiązku odpowiadać na każde zadane nam pytanie. Pierwsze spotkanie może być pod tym kątem trudne, gdyż mamy przecież do czynienia z zupełnie obcym dla nas człowiekiem. Z psychiatrą można otwarcie porozmawiać o obawach i lękach. Kluczowe jest to, aby nie zamykać się z tym, co budzi w nas niepokój. Budując swoje zaufanie do psychiatry, podczas mówienia o swych myślach i uczuciach, stopniowo będzie stawało się to na pewno prostsze. Miejmy na względzie to, że lekarza psychiatrę, tak samo jak z resztą każdego innego specjalistę z dziedziny medycyny, obowiązuje pełna tajemnica lekarska. Jeśli istnieją jakiekolwiek wyjątki od tego, na pewno zostaniemy o tym odpowiednio poinformowani. Wszystko o czym opowiadamy wcale nie musi być skrupulatnie i precyzyjnie ułożone w naszej głowie. Pamiętajmy, że warto mówić to i w taki sposób, w jaki odczuwamy. Lekarz sam powinien nadać temu pewien sens i porządek.