gogle narciarskie

Zimowe sporty wymagają właściwego wyposażenia. W przypadku nart i snowboardu bardzo ważne są odpowiednie gogle.

Nie musisz przeznaczać na nie fortuny, ale pamiętaj o tym, aby zawsze mieć je przy sobie na stoku – gogle zimowe to niezbędny dodatek każdej osoby, która planuje rozpocząć uprawianie lub już teraz uprawia sporty zimowe. Teraz można kupić je również w wariantach przeznaczonych specjalnie dla kobiet.

Dlaczego warto kupić gogle na zimę?

Wiele osób uważa, że na zimowe wyjazdy wystarczą tylko zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Jednak już pierwszy zjazd może udowodnić, że tak naprawdę nie są one równe goglom.

Okulary mają inną konstrukcję – chronią wtedy wprawdzie wzrok w małym stopniu, ale mają gorsze kąty widzenia i dodatkowo nie przylegają do twarzy, dlatego do oczu może dostawać się śnieg, drobinki lodu.

Ze względu na swoją specjalną konstrukcję gogle narciarskie oraz snowboardowe zapewniają znacznie lepszą ochronę dla oczu. Dopasowana ramka oraz szybka tworzą wokół oczu ochronną konstrukcję, dlatego zabezpieczają przed czynnikami atmosferycznymi, a także innymi czynnikami negatywnymi, na przykład przed kamyczkami, gałązkami.

Również warto wskazać, że gogle zimowe są bardzo ważne, ponieważ zabezpieczają one wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. W przypadku ośnieżonych stoków jest ono znacznie bardziej niebezpieczne, ponieważ odbijają one to szkodliwe promieniowanie, które może powodować uszkodzenie oczu.

Zatem gogle to niezbędne wyposażenie, które trzeba zabrać ze sobą na wyjazd narciarski lub na snowboard!

Damskie gogle zimowe – co warto kupić?

Dzisiaj w sklepach można znaleźć różne rodzaje gogli narciarskich i snowboardowych. Warto zatem zapoznać się z różnymi propozycjami, by dopasować właściwe wyposażenie pod kątem swoich potrzeb oraz gustu.

W pierwszej kolejności warto postawić na gogle damskie. Chociaż obecnie można również zakupić gogle typu unisex, czyli przeznaczone dla każdej płci, to jednak często okazuje się, że nie pasują one na kobiecą głowę, która na ogół jest mniejsza od męskiej. Zatem gogle specjalnie dla kobiet to najlepszy wybór, gdy poszukuje się dopasowanego wyposażenia, aby uzyskać maksymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Pod uwagę warto także wziąć szkła w okularach, a dokładnie ich parametry jak:

  • stopień zaciemnienia
  • kształt
  • materiał
  • powłoki

Gogle pod kątem stopnia zaciemnienia szkieł powinny być dopasowane do aury panującej na stoku. Gdy pogoda jest gorsza, jest ciemno, niebo pokrywają chmury, wtedy szybka powinna być jaśniejsza, na przykład pomarańczowa. Z kolei na słoneczne dni lepsze są gogle wyposażone w szybki ciemniejsze. W poszukiwaniu takich modeli warto sprawdzić ofertę na gogle damskie – c-o.com.pl.

Druga ważna sprawa to kształt szybki. W sprzedaży można znaleźć gogle narciarskie o dwóch wariantach kształtu szybki – prosta oraz zakrzywiona. Lepszym wyborem będą gogle z szybką zakrzywioną, ponieważ wtedy okala ona twarz i zapewnia szersze kąty widzenia.

Pod uwagę warto także wziąć materiał, z którego wykonano szybkę. Od zwykłego plastiku lepszym wyborem będą szybki, które wykonane są z trwalszego, bardziej odpornego na uszkodzenia poliwęglanu.

W końcu warto sprawdzić także powłoki, jakie zostały zastosowane na gogle zimowe. Podstawowa to powłoka zabezpieczająca przed UV, na przykład UV400. Dodatkowym atutem będzie powłoka zabezpieczająca przed parą, czyli anti-fog. Wtedy może ona zapewnić skuteczną ochronę przed zaparowaniem, które zmniejsza bezpieczeństwo jazdy. Dostępne są też okulary z dekoracyjnymi powłokami lustrzanymi, polaryzacyjnymi.